Бібліотека Криворізької гімназії №50
У нашому закладі постійно діє бібліотека, яку очолює Шульга Олена Миколаївна. Бібліотека задовольняє не тільки потреби у підручниках, але й надає можливість підібрати необхідну додаткову літературу, поринути в чудовий світ казок, пригод та знань. Книга – одне з найбільших чудес, створеною людиною. З тих пір, як люди навчилися писати, свою всю мудрість вони довірили книгам.
Книги відкривають нам світ, допомагають уявити минуле, заглянути в майбутнє. Проблема над якою працює бібліотекар: «Формування інформаційної культури учнів як головна складова роботи шкільної бібліотеки в умовах реформування сучасної освіти».
Основними напрямками нашої бібліотеки є :
-
інформаційна робота;
-
заняття з основ бібліотечно - бібліографічних знань;
-
культурно - просвітницьке забезпечення навчально-виховного процесу;
-
вивчення та розвиток читацьких інтересів;
-
популяризація книги.
Основним завданням бібліотеки є :
-
виховання в учнів інформаційної культури, культури читання та бережливого ставлення до книги;
-
надання інформаційно - методичної допомоги педагогічному колективу в організації навчально-виховного процесу;
-
надання методичної допомоги учням, батькам та випускникам школи.
Шкільна бібліотека - це фундамент освіти і самоосвіти, скарбниця людських знань. Вона забезпечує потреби навчально-виховного процесу в усіх його ланках, надає систематичну, цілеспрямовану допомогу учням в опануванні знань із навчальних предметів, виховує бажання розширювати обсяг знань, знайомить читачів із різноманітними джерелами інформації, навчає розуміти їх, користуватися ними, виховує творчого читача.
У школі створені всі умови для збереження підручників та іншої друкованої продукції. У бібліотеці постійно діє «Книжкова лікарня» з ініціативною групою. Кожен учень школи може записатися у лікарню і допомогти книзі.
На уроках з основ бібліотечно-бібліографічних знань, для кожної вікової групи учнів відводяться теми.
Випускники нашої школи проводять акцію «Підтримай бібліотеку – подаруй книгу». Ці книжки поповнюють фонд шкільної бібліотеки. Також дарують свої домашні бібліотеки вчителя школи.
У рамках «Тижня школи» обов’язково відзначаються учні, які найкраще читають на переказують, кращі учні за результатам аналізу читання; кращий захист читацького формуляру; учні, які подарували в бібліотеку найбільше книжечок; учні, які найкраще працювали в «Книжковій лікарні» Класи, в яких найкращий стан збереження підручників за результатами півріччя.
Питання збереження книжок, книжкового фонду шкільної бібліотеки турбує не тільки мене, як завідуючу бібліотекою, а й весь шкільний колектив, починаючи з директора школи та закінчуючи батьками. Проте фонд бідніє не тільки тоді, коли не надходить нова література, а й тоді, коли книжку втрачено чи коли її пошматовано – вирвано сторінки, ілюстрації. Продовжити життя книжки – запобігти її швидкому старінню.
У зв’язку з цим ми організовуємо бібліотечні уроки, на яких розповідаємо про історію книжки, історію появи шкільної бібліотеки. У класних кімнатах, де навчаються учні молодших класів, є стенди, на яких знайшли своє місце правила користування книжкою. Тут і прізвища учнів, які зберігають свої книжки найкраще.
Перед школою поставлено важливі завдання: з раннього віку виховувати учнів справжніми господарями, формувати в них постійну потребу, звичку дбайливо ставитись до суспільної власності, створеної працею людей, виробляти вміння правильно й раціонально користуватись матеріальними й культурними цінностями, природними багатствами країни.
Цю роботу розпочинаємо з молодших класів, оскільки саме з перших шкільних днів учня в його душі засіваються зерна любові до Вітчизни, школи, родини, до всього навколишнього.
Перед початком навчального року для першокласників організовуємо екскурсію до бібліотеки, розповідаю про книжний фонд бібліотеки, правила користування книгою, про активних читачів.
А 1 вересня в урочистій обстановці вручаємо вихованцям підручники й пам’ятку про бережливе ставлення до книг.
Перше відвідання бібліотеки першокласниками нетривале, але до нього ретельно готуємося. Повідомляємо, що в кожній школі є чарівна кімната, де дружно живуть книжки. Дружать казки з оповіданнями, оповідання – з віршами, прислів’я – із загадками, маленькі книжки з в великими мирно перешіптуються на поличках. І у всіх є «мама», яка доглядає за ними, стежить за порядком, кожну книжечку кладе на місце. Називають «маму» книжок – бібліотекарем, а приміщення – бібліотекою. Діти ознайомлюються з літературою для першокласників, з розміщенням книжкових поличок, правилами користування книжками (бережливе ставлення, користування закладкою, своєчасне повернення в бібліотеку, уміння розповісти прочитане, вміння творчого читання). Також дітям пропонуємо вести зошит читання, де внести такі поняття, як формуляр, стелаж, вітрина, абонемент, бібліотека.
Отже, кожна екскурсія – це збагачення інтелектуального й чуттєвого досвіду школяра, зміцнення патріотичного почуття до рідного краю, виховання відповідальності до книги.
Всі ці заходи допомагають усьому нашому шкільному колективу зберегти книгу и навчитися її цінувати .
Поради бібліотекаря здобувачам освіти
Люба дитино! До тебе це слово!
Перед тобою – скарбниця чудова,
Мудрих порад невичерпне джерельце,
Книгу люби i душею, i серцем.
Не гоже бруд заносити в науку –
Простягуй книзi ляше чистi руки.
Якщо ти хочеш книгу всю читати,
Не змушуй сторiнки в нiй випадати,
Вiдтак книжки не слiд перегинати.
Друг твiй – книга – буде гарним,
І новеньким, i охайним,
А для цього будь уважним,
Не забувай речей в нiй зайвих.
Краще витрати хвилину,
Та вiзьмися й до путя.
Попiдклеюй всi сторiнки,
Книзi дай нове життя!
Вiзерунчасту закладку
Книзi подаруй на згадку.
Ще й обкладинку вдягни,
Життя книзi збережи!
Поради батькам
Ви, звичайно мрієте про те, щоб ваші діти виросли освіченими, культурними, всебічно розвинутими людьми. Цього можна досягти, якщо вони змалку будуть дружити з книгою. Книги розширюють світогляд дітей, вчать їх мислити, розвивають їхню мову, пам’ять, уяву. А приносить користь тільки розумне, чітко організоване читання.
Наші поради:
-
Потурбуйтесь про те щоб дитина була читачем шкільної бібліотеки.
-
Слідкуйте за тим, щоб книги діти читали систематично, кожного дня.
-
Читайте вголос, та частіше розмовляйте про прочитанні книги.
-
Допоможіть створити домашню бібліотеку із кращих дитячих творів.
-
Потурбуйтеся про те, щоб ваша дитина не читала книг, які не відповідають її віку. Читання такої літератури не лише даремне, але й шкідливе.
-
Познайомтеся з рекомендаційними списками літератури з позакласного читання та програмовою літературою.
-
Якщо ваша дитина отримала у школі незадовільну оцінку, то не треба забороняти їй читати художню літературу та відвідувати шкільну бібліотеку. Необхідно лише змінити інтереси читача. Вірно організоване читання сприяє глибокому, вдумливому та якісному засвоєнню шк. програми.
-
Прищеплюйте дітям гігієнічні навички. Не дозволяйте їм читати лежачи, під час приймання їжі, та без достатнього правильного освітлення.
-
Ставтеся до дитини, як до особистості, надавайте їй змогу саморозвиватися та самореалізуватися, враховуючи її можливості, особливості, здібності.
МІСЯЧНИК БІБЛІОТЕКАРЯ
Щорічно з 01 по 31 жовтня започаткували проведення районного етапу Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек, який проходив в рамках Міжнародного місячника шкільних бібліотек.
Мета: розкриття потенційних можливостей шкільної бібліотеки,підняття її престижу, привернення уваги вчительської, учнівської та батьківської громадськості до проблем шкільної бібліотеки та популяризації читання в Україні.
Гасло місячника: У 2014 році перший Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек проходив під гаслом «Шкільна бібліотека – стратегічний партнер освіти».
Заходи бібліотеки:
Семінар-практикум "Інтеграція шкільної бібліотеки в освітній стратегії соціалізації особистості громадянського суспільства"
Інформаційний сторітейлінг "Ти на канікулах марно часу не гай, про правила безпеки пам'ятай" для учнів 4-х та 5-х класів провела завідуюча бібліотекою КГ№50 Шульга Олена Миколаiвна. Згадали правила безпеки під час канікул, в умовах воєнного стану і активних військових дій задля збереження життя кожної дитини.